i
f
خلاصه اطلاعات
x
غذا
چلوکباب کوبیده گوشت شتر
f
تاریخ
۱۳۹۴/۱۲/۱۰
a
نویسنده
حامد باوفا (سردبیر)
نقاط قوت
- کیفیت مناسب غذا
- خلاقیت در سرو غذا
- محیط ایرانی و صمیمی
- رعایت فاکتور ارزش در برابر قیمت
- برخورد مناسب پرسنل
نقاط ضعف
- هیاهوی بیش از حد در ساعات خاص
- نقص در سرویس دهی در ساعات شلوغی
- دسر انار بی کیفیت
امتیازات

۶,۵
محیط و نما
٨,٠
سرویس دهی

٨,۵
طعم و کیفیت غذا
٩,٠
ارزش دربرابر قیمت
امتیاز نهایی:
٨,٠/۱۰
کلاس بندی:
چهار ستاره
y
y
y
y
y
مقدمه:

دوستی پیشنهاد «مرشد» را داد و با توجه به نام رستوران، برایم مسلم بود که با یک رستوران ایرانی مواجه ام. پرسیدم«کجاست؟» و جواب در کمترین زمان ممکن وسوسه ام را به تصمیم تبدیل کرد: «کوچه پس کوچه های تجریش!» لذا مقرر شد که پنجشنبه شب را مرشد باشیم و احتمالا از آن بنویسیم.

این که می نویسیم مرشد و در ادامه آن میدان تجریش را می آوریم حق مطلب را در بحث مکانیابی ادا نمیکند. مرشد از آن دست رستوران هایی نیست که تابلوی بزرگی داشته باشد یا برِ خیابان باشد و با رنگ و نور تزیین شده باشد؛ لذا می بایست از قبل، حتما معرفی یا تبلیغ شده باشد تا درک نسبی از آدرس قبل از مراجعه، به دست آید.

امکان ورود ماشین به کوچه اصلی تقریبا غیر ممکن است و یافتن جای پارک در ساعات شلوغی نیز در این محدوده کار چندان راحتی نیست. ما ماشین را نزدیک به تقاطع خیابان شهرداری و شریعتی پارک کردیم و کمی از مسیر را پیاده رفتیم و چند کوچه را قدم زدیم و به درب رستوران رسیدیم. دری که علی الرغم زیبایی، برای باز شدن، دق الباب طلبید و در کمتر از 3 ثانیه، به روی ما باز شد!

محیط و نما:
۶,۵/۱۰

هیاهو! به محض ورود هیاهو را احساس میکنید. شلوغ است و تردد کمی مشکل و باید دقت کنید به کسی برخورد نکنید! دیوار ها پوسته کاهگلی دارند و به زیبایی تزیین شده اند و حال و هوای سنتی ایرانی را به خوبی تداعی میکنند. پنجره های سالن نیز به زیبایی و ظرافت طراحی شده اند و به واسطه فرم و شیشه رنگی هایشان، ایرانی جلوه میکنند. دو ریسمان لامپ از دو طرف کشیده شده است که فارغ از موضوعیت، به نظر من زیبا آمد . باقی عناصر شامل سماور و ظروف سنتی و شمشیر و سپر تزیینی نیز به تناسب در فضا چیده شده اند و در نهایت وجود قفس چندین پرنده خوش الحان که آوازشان -اگر در آن شلوغی شنیده شود- خالی از لطف نیست!

مرشد تابلوی سر در ندارد و پیدا کردن آن برای اولین بار کمی مشکل است. همچنین در بخشی از رستوران میز و صندلی ها نزدیک به هم چیده شده اند که با توجه به شلوغی رستوران، نشست و برخواست را کمی دچار مشکل می کند. طراحی سقف بخشی از سالن سنتی و بخش دیگر مدرن است که کمی تناسب را بر هم می زند و لذا این پاراگراف دو نمره از امتیاز کامل مرشد در بخش «محیط و نما» کم میکند.

سرویس دهی:
٨,٠/۱۰

برخورد پرسنل بسیار محترمانه است و احتمالا این موضوع به عنوان نوعی فرهنگ از سوی مدیریت تاکید شده است. همچنین شما به محض ورود به سمت میز هدایت می شوید و یک دقیقه ای طول می کشد تا منو آورده شود و بعد از آن 5 دقیقه زمان برای انتخاب غذا خواهید داشت. بعد از ثبت سفارش، بلافاصله نوشیدنی و چاشنی غذا سرو می شود و اگر مشکلی هم باشد، پرسنل در یک قدمی شما با یک اشاره قابل دسترس اند.غذا هم در حدود یک ربع ساعت سرو می شود و که زمان مناسب و قابل قبولی است.

منوی رستوران به چهار بخش چلو کباب، خوراک، خورش و پیش غذا تقسیم می شود که خورش ها در هر روز متفاوت است. منو در یک قاب فانتزی ارایه میشود که مقابل برخی واژه «به زودی» به چشم می خورد. وجود عناصری مثل موهیتو و تیرامیسو در یک رستوران تمام ایرانی نیز کمی عجیب به نظر می رسد!

مرشد غذا را در مجمعه (نوعی سینیِ مسی) سرو میکند و این برای من و احتمالا برای شما بسیار جذاب است! جالب تر این که شما میتوانید سایز مجمعه را انتخاب کنید. به عنوان مثال این که هر دو غذا (یا بیشتر) در یک مجمعه سرو شوند. سفارش ما دو مجمعه برای دو مدل غذا بود که به اشتباه در یک مجمعه سرو شد و این برای من خوشایند نبود که غذایم را در یک ظرف با کس دیگری شریک باشم. به غیر از این سهل انگاری، در باقی موارد، سرویس دهی منطقی و مناسب است و امتیاز ویژه آن متوجه خوشرویی پرسنل است.

طعم و کیفیت غذا:
٨,۵/۱۰

سفارش ما شامل چلو جوجه کباب مخصوص (ران)، چلوکباب کوبیده مخصوص و چلو کباب کوبیده گوشت شتر بود. غذاها در مجمعه و به همراه روغن عالی حیوانی سرو شده بود که در ظرف مجهز به مشعل، جذابیت مضاف این ترکیب لذیذ محسوب می‌شد.

چلوجوجه آبدار سرو شده بود و پخت متناسب و کامل صورت گرفته بود و کیفیت آن به حدی بود که احتمالا بتوانیم جوجه مرشد را، با چشم بسته، از رستوران دیگر تمیز دهیم!

چلو کوبیده مخصوص یک کباب کوبیده ی اصیل خوب بود و طعم کوبیده ای را میداد که در آن طعم گوشت بیشتر از سایر ترکیبات کباب احساس میشود. چلو کوبیده یکی از دسترس ترین غذاهای ایرانی است. یک صفتِ «خوب» می تواند ارجاع شما به کوبیده ی مرشد باشد!

هیجان میز ما چلو کوبیده گوشت شتر بود که به نوعی هیجان منو نیز محسوب میشد. گوشت شتر در مقایسه با سایر گوشت های حلال کمی شیرین تر و طبع آن گرم تر است و زمانی غذای سالم محسوب می شود که پخت کامل داشته باشد. این نکته به خوبی در کوبیده شتر مرشد لحاظ شده بود. کوبیده شتر کمی چرب تر از کوبیده مخصوص به نظر می رسید و به دلیل حد انقباض روی سیخ کباب، باریک تر و همچنین کمی سفت تر سرو شده بود. از نظر طعم نیز کمی شیرینی در کباب شتر احساس میشد که پسند آن تا حدی سلیقه ای است.

مرشد در بخش چاشنی ها نیز موفق بود. دوغ  محلی مرشد فوق العاده لذیذ است و به جد توصیه میشود. شربت مخصوص سکنجبین و زعفران نیز انتخاب بکری است که البته کمی بوی گلاب میدهد و ممکن است برای برخی حساسیت زا باشد. ماست موسیر مخصوص در کاسه سفالین و سالاد شیرازی در ظروف سنتی با لعاب ابی سرو می شوند که علاوه بر طعم خوب، حس خوبی را نیز ایجاد میکنند.نکته منفی دسر میوه ی انار بود که تازه نبود و طعم گندیدگی میداد. البته دسر انار در منو نبود و شاید قراری هم بر سرو آن وجود نداشت و ما صرفا از شیشه یخچال متوجه آن شدیم.

مرشد در هر سه مورد غذای میز ما، تجربه ی خوبی ارایه کرده بود و ایراد فقط در یک نکته احساس شد. من شخصا انتظار بیشتری از دورچین های هر سه غذا داشتم. به عنوان مثال برای یک کوبیده و یک جوجه دو عدد فلفل کبابی و یک قاشق چای خوری کلم سرو شده بود.یک عدد فلفل به ازای هر نفر؟ اگر فلفل انتخاب مشتری باشد، قطعا یک عدد فلفل برای او کفایت نمیکند و این توجیه برای کلم سفید هم احتمالا صادق است.

ارزش دربرابر قیمت:
٩,٠/۱۰

مرشد رستوران گرانی نیست. مرشد پتانسیل های گران بودن را دارد ولی گران نیست و این نکته ی مثبت و قابل بحثی است. مرشد به خوبی فاکتور ارزش در برابر قیمت را توجیه میکند و به تعبیری رزقش حلال است! کیفیت غذاها، نوع سرو آن ها و نهایتا فضای رستوران، هر یک مزیت رقابتی هستند که می توانستند قیمت ها را در رده گران تثبیت کنند ولی این اتفاق نمی افتد. گران نیست، ارزان هم نیست و قیمت ها در یک کلام «منطقی» است. لذا مرشد در این بخش نیز نمره خوبی از چاشنیگیر میگیرد.

روی هم رفته:
٨,٠/۱۰

مرشد، به قطع تجربه ی خوبی است و یک بار مراجعه ی آن، به احتمال شما را به مشتری دایمی بدل خواهد کرد!

همهمه، لبخند، آوای پرنده، نقش های روی دیوار، مجمعه های روی دست و نهایتا لذت یک غذای تمام ایرانی، تصاویری است که با بسته شدن درب رستوران، خاتمه ی تجربه ی مرشد را به خاطره، سرانجام می دهد!

برچسب ها:

عضویت


ادامه

ورود کاربرانورود