i
f
خلاصه اطلاعات
x
غذا
پیتزا فیلتو Filetto
f
تاریخ
۱۳۹۵/۰۳/۲۹
a
نویسنده
حامد باوفا (سردبیر)
نقاط قوت
- تجربه ی نزدیک به پیتزای ایتالیایی
- تنوع بی نظیر منو به سیاق ایتالیایی
- محیط و نمای مناسب
- سرویس دهی مناسب
نقاط ضعف
- وجود مغایرت در برخی سفارشات با مواد منو
- سطح قیمت نسبتا بالا
- همهمه در ساعات شلوغی
امتیازات

٨,٠
محیط و نما
٧,٠
سرویس دهی

٩,٠
طعم و کیفیت غذا
٧,٠
ارزش دربرابر قیمت
امتیاز نهایی:
٨,٠/۱۰
کلاس بندی:
چهار ستاره
y
y
y
y
y
مقدمه:

اغلب ما میدانیم پیتزا غذایی است ایتالیایی! و نهایتا می دانیم که پیتزای ایتالیایی نازک است و آن نوع ضخیم پیتزا که خیلی هایمان دوست داریم, اگر ایرانی نباشد، قطعا ایتالیایی نیست! همچنین بسیاری از ما پیتزا را نه به عنوان یک وعده روتین بلکه به عنوان یک وعده مناسبتی یا تفریحی انتخاب میکنیم و وقتی تصمیم به آن میگیریم، اگر از ما بپرسند کجا می روید؟ پاسخ چیزی مثل این جمله خواهد بود که: «میریم پیتزا بخوریم!» به این معنا که در بسیاری از اوقات نوع خاصی از پیتزا مد نظرمان نیست! شاید حتی مطرح نباشد که پیتزایی که می خوریم واقعا ایتالیایی است؟ آمریکایی است؟ یا شبهی از هر دو که ما ساخته ایم و فقط برچسب ِ «ایرانی» نخورده است! و از همه مهم تر آیا تنوعی که در بازار داریم، تا این حد گسترده است که ما مجال انتخاب داشته باشیم؟

تجربه ی آن شب ما، از پیش تحقیق و با هدف مشخص و مشترک «پیتزا» مقرر شده بود و تیم چاشنیگیر دنبال تجربه ی بکر پیتزای ایتالیایی می گشت. در این بین «مورانو» در محدوده خیابان پاسداران، قد بلند تر از بقیه به نظر می رسید. منطقی بود تجربه اش کنیم، به همه چیزش حساس باشیم و از آن نقد بنویسیم.

محیط و نما:
٨,٠/۱۰

مورانو زیباست. مشخصا برای طراحی دکور برنامه داشته اند و وقت صرف کرده اند. سالن به زیبایی و دقت پرداخت شده است. از نقاشی های روی دیوار تا طراحی معماری دیوارها و سقف, فضای ایتالیایی دارد و بر خلاف بسیاری از رستوران های دیگر، تشبیه رستوران به اتمسر ایتالیایی به خوبی صورت گرفته است. نظافت و بهداشت نیز به کمال رعایت شده و ترتیب و چیدمان میزها در انظباط کامل است. میزها، از قبل دارای بشقاب, سیروپ های پیتزا، نمک و فلفل و خلال دندان هستند. مشکل به خصوصی در سالن رستوران دیده نمی شود و مهمترین نکته شاید موسیقی سالن باشد که هر چند دقیقه یک بار قطع و وصل دارد و سبک و سیاقش چندان مناسب فضای رستوران نیست. به هنگام شلوغی همهمه سالن را فرا می گیرد که در کنار رنگ بندی و نورپردازی ملایم سالن، ترکیب متناقضی به نظر می آید.

سرویس دهی:
٧,٠/۱۰

برخورد خدمه بسیار محترمانه است. این را فرهنگ مورانو به حساب می آوریم چرا که همه خدمه همین گونه رفتار می کنند. در دفعات قبلی مراجعه به مورانو نیز با همین برخورد مواجه بودیم و لابد از اصول پرسنلی مورانو است که جای تحسین دارد. خدمه بلافاصله پس از نشستن مشتری, سر میز می آیند، خوش آمد میگویند و منو را در اختیار مشتری قرار می دهند و بعد از طی زمانی در حدود 5 دقیقه، برای ثبت سفارش اقدام می کنند. جالب این که با حوصله راجع به اسامی مختلف غذاها به درخواست مشتری توضیح می دهند چرا که ممکن است مشتری سر از نام های ایتالیایی منو در نیاورد. این در حالی است که منوی رستوران اطلاعات جامعی از متریال غذاها به دست می دهد و تنوع نسبتا خوبی هم دارد. یک مشکل سرویس دهی، پنل فراخوان گارسون است که انگار دکور است و خدمه توجهی به هشدار آن ندارند و یا شاید اصلا کار نمیکند! برای خدمه تفاوتی نمیکند که شما دکمه صورت حساب را فشرده اید، یا احظار گارسون! در بهترین حالت می آیند و شفاهی درخواست شما را می پرسند! گویی کاربری پنل اصلا برایشان تعریف نشده باشد! دوم آن که میز ما به نسبت سفارش کوچک بود و بخشی از ظرف پیتزا از میز بیرون می زد. وقتی این مساله را توضیح دادیم، فقط عذرخواهی کردند و انتقال به میز دیگر را پیشنهاد ندادند که قطعا رفتار مناسبی نیست!

فاصله زمانی ثبت سفارش تا سرو پیش غذا 10 دقیقه بود. نوشیدنی قبل از سرو پیش غذا، سرو شد و غذای اصلی همزمان با تمام شدن پیش غذا روی میز سرو شد که در نهایت زمان 20 دقیقه تا سرو کامل سفارش، آن هم با تشریفات مورانو منطقی به نظر می رسد. آن شب اخلالی در سیستم شتاب وجود داشت و پرداخت از طریق کارت با مشکل رو به رو بود که با برخورد صبورانه کادر مورانو همراه بود. آنها ضمن قبول مسولیت حتی حاضر بودند پرداخت را به تعویق بیندازند که البته مشکل حل شد و پرداخت همان جا صورت گرفت.

طعم و کیفیت غذا:
٩,٠/۱۰

منوی مورانو حاوی اسامی کاملا ایتالیایی است که مواد استفاده شده در هر یک زیر اسامی موجود است. ما برای پیش غذا Insalata di Mare و Insalata Royal سفارش دادیم. Insalata di Mare به معنای سالاد دریایی، نوعی سالاد ایتالیایی است که مشخصه اصلی آن وجود محصولات دریایی است. محصولاتی مثل: صدف، کالاماری، میگو و سبزیجات دریایی. نمی توان ادعا کرد که اینسالاتا دی ماره ی مورانو دقیقا همان سالادی است که در شهر دریایی مثل جنووا ایتالیا می خورید، ولی حدود شباهت نسبتا رعایت شده است و طعم خوبی به دست می دهد. ترکیب سالاد دریایی مورانو طبق منو شامل: میگو، کالاماری، زیتون، کاهو، کرفس، هویج، روغن زیتون و سبزی های معطر است. همان طور که مشاهده می کنید، خبری از صدف و سبزیجات دریایی نیست و منظورشان از سبزی های معطر، سبزی خشک شده و پودر شده است که به عنوان چاشنی استفاده شده است. در این میان کالاماری وزنه ی رقابتی سالاد است و در کنار میگو طعم خوبی را ایجاد کرده است.

سالاد Insalata Royal ـی که سایر دوستان سفارش دادند، سالاد نسبتا معمولی بود و طعم چندان ویژه ای نداشت و در صورت سفارش اصطلاحا سورپرایزتان نخواهد کرد! محتویات این سالاد شامل: گوجه گیلاسی، پنیر بوکونچینو، کاپاریس، زیتون، نان به همراه سرکه بالزامیک بود که مجموع آن ها به لحاظ طعمی فرق چندانی با سالاد کاهو + سس بالزامیک نداشت! نکته این که کاهو، هویج از محتویات سالاد هستند که در منو به آنها اشاره ای نشده است! مشتری به منو استناد میکند و اگر منو همخوانی با سفارش نداشته باشد، توجیهات رستوران بی منطق و اضافی خواهند بود.
نوشیدنی نیز دلستر بشکه ای و موهیتو سفارش دادیم، که هر دو هم خوش طعم بودند و هم خنک سرو شدند.

غذای اصلی سفارش ما شامل سه نوع پیتزا بود که از میان تنوع بی نظیر پیتزاهای مورانو، به سختی انتخاب شد!
1- پیتزا Filetto
2- پیتزا 4 Formaggi
3- پیتزا Inferno
پیتزایی که من سفارش دادم پیتزای شماره 29 منو است که فیلِتو (Filetto) نام دارد. فیلِتو پیتزای بی نظیری است. خصوصا اگر به وجود تکه های فیله گوشت در پیتزا علاقه مند باشید. فیله ی گریل شده گوساله به همراه قارچ و سیر و پیاز حلقه شده در زمینه ای بی نظیر و استادانه از مخلوط پنیر های گورگونزولا و موتزارلا و سس گوجه فرنگی پخش شده است و در نهایت، طعمی یک دست ایجاد شده است که در آن مزه ها همپوشانی میکنند! مورانو استفاده از سس کچاب را برای پیتزاها پیشنهاد نمی کند چون معتقد است طعم پیتزا را تغییر می دهد و در عوض سیروپ های مخصوص پیتزا را توصیه می کند که روی هر میز وجود دارد. ترکیب سیروپ ها با فیلتو فوق العاده بود!

پیتزای 4 Formaggi مخلوطی از 4 نوع مختلف پنیر است. گودا، گورگونزولا، موتزارلا، و نوعی پنیر دیگر که در منو به آن اشاره نشده است. تکه های ژامبون گوشت، در زمینه ی ترکیبی 4 پنیر به تناسب پخش شده اند و آویشن و سبزیجات معطر ترکیب را همراهی میکنند. صاحب این سفارش نیز از پیتزای فور ماجی اش کاملا راضی بود!

پیتزای Inferno ترکیبی است از سس گوجه، موتزارلا، پیاز، سالامی تند، سالسیچا، فلفل دلمه ای، کاپاریس، سیر و فلفل قرمز. مبنای سفارش این پیتزا وضعیت اسپایسی و تند آن بود در حالی که تندی غذا در حد ملایمی بود و گویا فلفل های موجود در پیتزا، آن قدر که قرار بود تند باشند، نبودند! با این حال، همچنان تجربه رضایت بخشی بود.

ارزش دربرابر قیمت:
٧,٠/۱۰

مورانو رستورانی با سطح قیمت نسبتا بالا محسوب می شود. یک شام دو نفره شامل دو پیتزا و یک پیش غذا در حدود 120 هزار تومان هزینه در بردارد که این مقدار با توجه به نوع سفارش می تواند تا 50 هزار تومان بالاتر نیز برسد! متوسط قیمت پیتزاها در حدود 26 هزارتومان است و سقف قیمت پیتزاها در حدود 30 هزارتومان متوقف می شود. این در حالی است که سفارش پیتزا اقتصادی ترین نوع تجربه مورانو است. در بخش غذاهای Secondo Piatti و استیکی هزینه از 30 هزارتومان تا سقف 80 هزار تومان متغیر است. همچنین رستوران در ازای حق سرویس و مالیات بر ارزش افزوده برای دو نفر حدود 20 هزارتومان هزینه دریافت می کند. سوال این جاست که آیا فاکتور ارزش در برابر قیمت رعایت شده است؟ در خصوص کیفیت پیتزا و قیاس آن با رستوران های مشابه، پاسخ به نظر مثبت است. در خصوص سایر موارد منو، می بایست مورانو را بارها و بارها محک بزنیم تا پاسخ دقیق تری داشته باشیم!

روی هم رفته:
٨,٠/۱۰

مورانو در قامت یک رستوران ایتالیایی، تجربه ی خوب و مشابه ای از تجربه ی ایتالیایی ارایه میکند. منوی ایتالیایی شامل پیش غذا، بشقاب اول و بشقاب اصلی است که در منوی مورانو رعایت شده است. غذاها از تنوع بی نظیری برخوردارند و در بخش پیتزاها که در این تجربه، مواد آزمون چاشنیگیر محسوب میشود، کیفیت فوق العاده ای احساس می شود.
مورانو در دسته رستوران های با سطح قیمت بالا طبقه بندی می شود و در بعضی بخش ها اقتصادی است در حالی که ممکن است در بعضی بخش ها نباشد. به هر حال مورانو برندی است با چندین شعبه، هزینه سربار بالا، شمار بالای پرسنل، و کیفیتی که آن را از رقبا تمیز می دهد. لذا بالاتر بودن نسبی قیمت در آن توجیه دارد یا اگر به هر ترتیب نداشته باشد، کیفیت بر قیمت می چربد چرا که ما علی رغم پرداخت هزینه نسبتا بالا، از تجربه مان رضایت کامل داشتیم و می توانیم بگوییم که باز هم به مورانو باز خواهیم گشت!

برچسب ها:

عضویت


ادامه

ورود کاربرانورود